Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti George Bush, tha gjatë një fjalimi të mbrëmshëm se Shteteve të Bashkuara u mbetet ende shumë për të bërë në Afganistan, megjithë përfundimin e ofensivës më të madhe ushtarake, të njohur me emrin e koduar “operacioni Anakonda”. Presidenti amerikan tha se shumë luftëtarë Talibanë dhe të Al-Kaidës, gjenden ende në Afganistan e me gjasë edhe në Pakistanin fqinj dhe mund të tentojnë sërish të përforcojnë rradhët.
Sot në mëngjes, gjeneral majori amerikan, Frenk Hegënbek, komandant i forcave të koalicionit në Afganistan, njoftoi se trupat e Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë, janë tërhequr nga lugina Shah-e-Kot.
XS
SM
MD
LG