Ndërlidhjet

BAGRAM/AFGANISTAN


Komandanti i trupave të koalicionit në Afganistan, gjenerali amerikan Frank Hagenbeck deklaroi se luftëtarët al Kaidas dhe talibanë dhe “xhepat e rezistencës së tyre” do të përndiqen aktivisht anemabanë Afganistanit.
Ndonëse përfundoi ofenziva më e madhe tokësore kundër atyre forcave në lindje të Afganistanit, gjenerali tha se mijra forca talibane dhe al Kidase kanë mbetur dhe janë mirë të finansuar, përgaditur dhe pajisur.
Ndërkohë, agjencia Afgan Islamik Pres me seli në Pakistan njofton se kanë shpërthyer konfrontime rreth qytetit Khost midis grupeve fisnore afgane.
XS
SM
MD
LG