Ndërlidhjet

ZARAGOZA/SPANJË


Ministrat e Mbrojtjes të vendeve të Bashkimit Evropian në takimin dy ditësh në Zaragoza të Spanjës do të diskutojnë formësimin e politikës mbrojtëse të përbashkët në luftën kundër terrorizmit.
Ministrat do të diskutojnë bashkëpunimin më të ngushtë informativ ushtarak midis 15 vendeve të Bashkësisë dhe hapat e përbashkëta për t,u mbrojtur kundër sulmeve me armë për zhdukje në masë.
Ata pritet të diskutojnë edhe modernizminin e forcave të armatosura evropiane si dhe planet për marrjen e komandës nga NATO lidhur me forcën paqëruajtëse në Maqedoni.
XS
SM
MD
LG