Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara kanë përsëritur kërkesat e tyre për pushimin e shefit të Komisionit Ndërkombëtar të Kontrollit të Armëve, të Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike.
Zëdhënësi i departamentit të shtetit, tha se rezultatet e votës së mosbesimit të Këshillit Ekzekutiv të Agjencisë tregojnë qartë se braziliani Hose Bustani duhet të japë dorëheqjen.
Shtetet e Bashkuara e kanë akuzuar Bustanin për keqadministrim dhe iniciativa të pamenduara gjatë periudhës së drejtimit të agjencisë, produkt i konventës së armëve kimike të vitit 1997.
XS
SM
MD
LG