Ndërlidhjet

JERUSALEM


Qeveria izraelite do të vendosë gjatë ditës nëse do të lejojë liderin palestinez Yasser Arafat, të ngujuar në Ramallah, që të shkojë në Bejrut dhe të marrë pjesë në samitin e Ligës Arabe që shqyrton planin Saudit për paqë në Lindjen e Afërt.
Izraeli u gjend nën presion ndërkombëtarë që të lejojë Arafatin të marrë pjesë në samit, por zyrtarët izarelitë thonë se së pari duhet të arrihet armëpushimi.
Lidhur me armëpushimin midis dy palëve është duke u përpjekur i deleguari amerikan ,Anthony Zinni, i cili ndodhet në rajon.
XS
SM
MD
LG