Ndërlidhjet

BEJRUT


Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Kofi Annan, duke iu drejtuar samitit të liderëve arabë në Bejrut tha se propozimet e Arabisë Saudite mund të jenë “themel për paqën” në Lindje të Afërt.
Anan gjithashtu u bëri thirrje liderëve arabë “që publikisht dhe privatisht, njëherë e përgjithmonë të deklarohen qartë për të drejtën e Izraelit për egzistencë”.
Ai tha se Izareli duhet ti ndalë vrasjet me paramendim të palestinezëve dhe përdorimin e armatimit të rëndë në rajonet e dendura me popullatë.
Annan tha se liderët palestinezë dhe arabë duhet të denoncojnë sulmet vetëvrasëse kundër civilëve izraelit.
XS
SM
MD
LG