Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara i kanë deklaruar edhe tre grupe nga Lindja e Afërt në mesin e organizatave të jashtme terroriste, dhe me këte lista përfshin tani 33 organizata të tilla.
Tre grupet që u përfshinë sot në listën e Shteteve të Bashkuara janë Brigadat al-Aksa, një milici e lidhur me fraksionin e Fatahut të liderit palestinez, Yasser Arafat, pastaj Asbat al-Ansar, grup i bazuar në kampin e refugjatëve palestinezë në Liban dhe grupin Salafi i Kushtrimit dhe Luftës, që punon për përmbysjen e qeverisë algjeriane.
XS
SM
MD
LG