Ndërlidhjet

RAMALLAH


Tanket izraelite goditën drejtëpërdrejtë kompleksin e selisë së Arafatit në Ramallah, duke e detyruar ate të kalojë prej objekti në objek dhe kërkuan që të gjithë personat e armatosur në kompleksin e tij të dorëzohen.
Lideri palestinez tha se asnjë palestinez “nuk do të dorëzohet e gjunjëzohet dhe nuk do të heq dorë nga lufta për shtetin e pavarur”.
Raportohet se në luftimet afër selisë së Arafatit janë vrarë dy civilë, dy anëtarë të forcave palestineze të sigurisë dhe një oficer i armatës izraelite.
Zyrtarët palestinezë thanë se Izraeli ka shpallur “luftë të përgjithëshme” dhe i bënë apel botës që të ndalë rrethimin e selisë së Arafatit.
XS
SM
MD
LG