Ndërlidhjet

BAZA AJRORE BAGRAM/AFGANISTAN


Kryeministri i përkohshëm afgan, Hamid Karzai vizitoi trupat e koalicionit në Bagram, për herë të parë që nga fillimi i luftës, dhe tha se ato trupa ndihmuan Afganistanin që të çlirojë vetëveten.
Kryeministri Karzai tha se ai inkurajon forcat e koalicionit që të qëndrojnë aq gjatë sa do të jetë e nevojëshme për të pastruar vendin “nga njerzit e këqinj”,si i ka kualifikuar.
Ndërkaq, ushtarët e Shteteve të Bashkuara kanë asgjësuar depo të mëdha të armëve dhe municionit të al Kaidasve dhe talibanëve në Luginën Shah-i-Kot në lindje të Afganistanit, njoftuan zëdhënësit e trupave amerikane.
XS
SM
MD
LG