Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Këshilli i Sigurimit miratoi Rezolutën me të cilën kërkohet tërheqja e trupave izraelite nga qytetet palestineze, duke përfshirë edhe Ramallahun.
Rezoluta, për të cilën votuan edhe Shtetet e Bashkuara, kërkon që Izraeli dhe palestinezët të angazhohen “menjëherë për ndërprerjen konstruktive të armëpushimit”
Qeveria izraelite kritikoi rezolutën si “të njëanshme”, kurse palestinezët e përshëndetën si “hap pozitiv”.
XS
SM
MD
LG