Ndërlidhjet

LUENA/ANGOLË


Armata e Angolës dhe lëvizja kryengritëse UNITA nënshkruan një marrëveshje në praninë e përfaqësuesve ndërkombëtarë, për t’i dhënë fund luftës civile 27 vjeçare, e cila do të finalizohet javën e ardhshme në kryeqytetin Luanda.
Mbi 500 mijë njerëz janë vrarë në Angolë që nga fillimi i luftës civile në vitin 1975.
Prospektet për paqë u aktualizuan pasi trupat qeveritare vranë muajin e kaluar liderin shumëvjeçar të kryengritësve të UNITA-s, Jonas Savimbi.
XS
SM
MD
LG