Ndërlidhjet

ÇISINAU/MOLDAVI


Rreth 3000 moldavianë qëndruan gjith natën para selsisë së qeverisë në Çisinau duke kërkuar dorëheqien e komunistëve në pushtet në atmosferë të tensionuar edhe për shkak të zhdukjes së deputetit opozitar, Vlad Cubreacov.
Në protestat e djeshme morën pjesë mbi 50 mijë njerëz dhe kërkuan zgjedhje të parakohëshme, të zemruar nga përpjekjet e qeverisë, siç thonë, që të fusë prap Moldavinë në sferën e ndikimit rus.
XS
SM
MD
LG