Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti i Shteteve të Bashkuara ,George Bush dhe presidenti i Rusisë, Vlladimir Putin kanë diskutuar në linjë telefonike situatën në Lindje të Afërt dhe përpjekjet për reduktimin e arsenaleve të armëve bërthamore të të dy vendeve, njofton Shtëpia e Bardhë.
Zëdhënësi, McCormak tha se dy liderët janë dakorduar se diskutimet për raporetet e reja NATO-Rusi janë duke arritur progres.
Bush e Putin kanë shqyrtuar vizitën e ardhëshme të presidentit të Shteteve të Bashkuara në Rusi nga fundi i majit, kur shpresojnë të kenë të gatshëshme marrëveshjen për armët bërthamore që do të rezzultojë në shkurtime të mëdha.
Zëdhënësi tha se dy liderët kanë shfaqur brengosje lidhur me krizën aktuale në Lindje të Afërt.
XS
SM
MD
LG