Ndërlidhjet

MOSKË


Zëvendës ministri i jashtëm rus, Alexander Losyukov tha se Rusia nuk dëmton interesat e askujt kur bashkëpunon me Iranin në fushën e energjisë bërthamore apo në sektorin ushtarak dhe do të vazhdojë të veprojë kështu.
Shtetet e Bashkuara, të cilat e cilsuan Iranin si pjesë të “boshtit të së keqes”, kanë kritikuar Rusinë për ndërlikim në ndërtimin e një centrali bërthamor në Iran. Uashingtoni thotë gjithashtu se Rusia ndoshta furnizon Iranin me teknologji për zhvillimin e armëve bërthamore dhe ka akuzuar Moskën të jetë “proliferues aktiv”.
XS
SM
MD
LG