Ndërlidhjet

TEHERAN


Irani denoncoi si përzierje në punët e brendëshme deklaratat e fundit të sekretarit amerikan të Mbrojtjes, Donald Rumsfeld, i cili tha mbrëmë në Uashington se populli iranian “është i shtypur” dhe beson se “më në fund, do të ndryshojë rrethanat e veta”.
Rumsfeld tha gjithashtu se beson që terroristë të al Kaidës strehohen në Iran, por Teherani vazhdimisht ka rrefuzuar akuzat e Shteteve të Bashkuara se mbështet terrorizmin dhe ndihmon anëtarë të talibanëve, të dëbuar nga nga Afganistani, apo të organizatës al Kaida.
XS
SM
MD
LG