Ndërlidhjet

UASHINGTON


Ushtria e Shteteve të Bashkuara ka gjasa të qëndrojë në Afganistan deri sa të jetë stërvitur armata kombëtare afgane për të parandaluar rigrupimin e ish luftëtarëve talibanë dhe të al Kaidës, ka thënë sekretari i Mbrojtjes Donald Rumsfeld.
Ndërkohë, sot në Xhelalabad policia ka arrestuar disa persona, të ndërlidhur me përpjekjen për atentat ndaj ministrit afgan të Mbrojtjes Mohammad Fahim, me ç’rast 4 vetë u vranë dhe 18 u plagosën.
Ministria e Mbrojtjes tha se të dyshuarit kryesorë janë militantët e grupit fundamentalist Hezb-i-Islami.
XS
SM
MD
LG