Ndërlidhjet

PRAGË


Skenografi i njohur çek Josef Svoboda vdiq sot në moshën 82-vjeçare.
Svoboda ishte skenograf i shquar për shfaqje, opera dhe teatro eksperimentale në Pragë dhe është ndër themeluesit e teatrit Laterna Magika që kombinon dritën, zërin, muzikën, vallëzimin, filmin dhe pantomimën.
Svoboda i largohej përdorimit të fjalëve, në mënyrë që shfaqja të jetë e kuptueshme për të gjithë.
XS
SM
MD
LG