Ndërlidhjet

HAGË


Raporti i publikuar nga Instituti i Holandës për Dokumentacion Lufte thotë se dështimet e lidershipit politik holandezë dhe Perëndimorë mbajnë fajin më të madh për masakrën e Srebrenicës të vitit 1995, kur nga forcat serbe të Bosnjës u vranë 7000 myslimanë.
Raporti thotë se rrënjët e masakrës dhe pastrimit etnik të Srebrenicës qëndrojnë në ëndërrat e qeverisë serbe nën preisdentin e saj, Sllobodan Millosheviq, për Serbinë e Madhe.
XS
SM
MD
LG