Ndërlidhjet

TEHERAN


Yadollah Sahabi, reformator me ndikim dhe themelues i një partie opozitare, vdiq sot në moshën 96 vjeçare në Teheran.
Sahabi ndihmoi në themelimin e Lëvizjes për Liri në Iran, parti e ndaluar nga pushteti, dhe vazhdimisht e kritikonte regjimin islamik duke kërkuar liri më të mëdha politike dhe sociale.
XS
SM
MD
LG