Ndërlidhjet

KIEV


Një grup prej 50 të rinjësh kanë sulmuar sinagogën kryesore në kryeqytetin e Ukrainës dhe rrahën besimtarët e shkatërruan pronën.
Kryekleriku për Kievin, rabini Moshe-Reuven Azman, tha se turma marshoi përmes bulevardit të qytetit duke brohoritur “Vrisni hebrejët”, para se të sulmojnë dje sinagogën.
Mirpo, policia e Ukrainës mohon që ky të ketë qenë sulm anti-semit, duke thënë se ka qenë një rast i ndërlidhur me huliganë lojërash fudbolli.
XS
SM
MD
LG