Ndërlidhjet

JERUSALEM


Sekretari i shtetit Colin Powell e filloi raundin e tretë të bisedimeve me kryeministrin izraelit Ariel Sharon.
Powell e anuloi takimin me liderin palestinez Yasser Arafat për të nesërmen, kur siç tha, me vizitën në Kairo e përfundon turneun në Lindjen e Mesme.
“Bisedimet kanë shënuar progres”, tha Powell duke mos saktësuar nëse do të arrihet ndonjë armëpushim.
Përkundër thirrjeve ndërkombëtare për tërheqje, trupat izraelite sot hynë në disa paralagjet e qyteteve Ramallah, Nablus dhe Jerusalem.
Ushtria izraelite është tërhequr nga qyteti Tulkarem, pasi e kishte pushtuar në orët e mëngjesit.
XS
SM
MD
LG