Ndërlidhjet

PRISHTINË


Sërbët e Mitrovicës protestuan sërish për shkak të arrestimit nga policia e UNMIK-ut të Sllavoljub Jokiqit, siç thonë, njërit nga të ashtuquajturit “Roje të urës”.
Njeri nga liderët e atjeshëm serbë, Millan Ivanoviq, u ka përcjellë protestuesve në Mitrovicë mbështetjen e autoriteteve të Beogradit.
Shumic a protestuesve ishin mbledhur në pritje të zëvendës-kryeministrit të Serbisë, Nebojsha Çoviq, i cili bisedoi në Prishtinë me shefin e UNMIK-ut, Michael Steiner lidhur me pjesëmarrjen e minoritarëve serbë në institucuionet qeveritre të Kosovës dhe prej andej do të shkonte në Mitrovicë.
XS
SM
MD
LG