Ndërlidhjet

JERUSALEM


Sekretari amerikan i shtetit, Colin Powell deklaroi se përfundon misionin në Lindje të Afërt pa arritur armëpushim, por njoftoi se kryemnistri izraelit i ka thënë se do të prërfundojë ofenzivën në Bregun perëndimorë brenda një jave.
Powell tha se “kryeministri Ariel Sharon deklaroi synymiet e tij që të kompletojë tërheqien e Izraelit nga rajonet e okupuara së fundit dhe më ka dhënë afatet”, dhe unë theksova “urgjencën për kompletimin e tërheqies, që ka filluar me kthimin e rezervistëve”, tha Powell, pas takimit me kyreministrin Sharon.
Sekretari amerikan i shtetit takoi edhe Yaseer Araftin në Ramallah dhe deklaroi se i kishte thënë liderit palestinez se ai duhet patjetër të veprojë kundër terrorizmit.
Këto hapa duhet të ndërmerren nga të dy palët me qëllim të arritjes së “realitetit për armëpushim” tha sekretari amerikan i shteit, i cili pas dite shkon në Kajro dhe prej andej në Uashington.
XS
SM
MD
LG