Ndërlidhjet

BEOGRAD


Ish-gjenerali i armatës jugosllave, Dragoljub Ojdaniq, i akuzuar për krime lufte në Kosovë nga Tribunali i Kombeve të Bashkuara, është dakorduar që të dorëzohet në Gjykatën e Hagës, tha zëvendës ministri federal i Drejtësisë, Nebojsha Sharkiq.
Gjenerali Ojdani nesër në mesditë paraqitet në ministrinë e drejtësisë për kryerjen e formaliteteve të dorëzimit dhe brenda javës shkonë në Hagë, ka thënë zyrtari.
Ndërkaq, kryeministri i Serbisë, Zoran Xhinxhiq u ka bërë thirrje të gjithë të akuzuarve tjerë të respektojnë afatin e dhënë nga qeveria federale dhe të vetëdorëzohen deri nesër në mesditë.
XS
SM
MD
LG