Ndërlidhjet

PARIS


Jean-Marie Le Pen nga e djathta ekstreme nacionaliste ka nxjerrë jashtë gare kryeministrin socialist, Lionel Jospin në rundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në Francë dhe ndeshet me presidentin aktual, konzervativin Jacques Chirak në rundin e dytë, në 5 maj.
Rezultatet e para të zgjdhjeve treguan Chirac në vend të parë, Le Pen menjëherë pas tij, kurse Jospin shum prapa, por rreth 30 përqind të votuesve ndejtën në shtëpi.
XS
SM
MD
LG