Ndërlidhjet

VALENCI


Ministrat e jashtëm të 15 vendeve të Bashkimit Evropian e 10 vendeve mesdhetare fillojnë pasdite takimin dy-ditor në Spanjë që të shqyrtojnë forcimin e partneritetit eur-mesdhetar, megjithë konfliktin në Lindje të Afërt, që pritet të jetë në fokus.
Në këte mbledhje është paralajmëruar ardhja e ministrit të Jashtëm izraelit, Shimon Peres dhe zyrtarit palestinez për bashkëpunim ndërkombëtar, Nabil Shaath, por Libani dhe Siria thanë se nuk do të marrin pjesë për shkak të pranisë së Izraelit.
XS
SM
MD
LG