Ndërlidhjet

MANILA


Presidentja e Filipineve, Gloria Arroyo ka urdhëruar masa të forta sigurie dhe vërsulje ndaj terroristëve, pas vrasjes së djeshme të 14 njerëzve në shpërthime bombash në një nga qytetet më të mëdha jugor të vendit.
Grupi militant islamik i Abu Sayyaf mori përgjegjësinë për bombardimet e tha se ishin hakmarrje për sulmet e supozuara kundër civilëve myslimanë nga aramata filipinase gjatë fushatës së saj kundër këtij grupi.
Mbi 1000 ushtarë amerikanë janë dislocuar në jug të Filipineve për të stërvitur aramtën vendore kundër Abu Sayyaf, i ndërlidhur me rrjetin terrorist al Kaida të bin Ladenit.
XS
SM
MD
LG