Ndërlidhjet

ASHGABAT


Presidentët e pesë shteteve kaspike, janë tubuar sot në kryeqytetin e Turkmenistanit, për të shqyrtuar mospajtimet rreth ndarjes së detit Kaspik dhe potencialeve të tij të mëdha fitimprurëse – rezervave të naftës dhe gazit.
Rusia, Turkmenstani, Azerbajxhani, Kazakistani dhe Irani, kanë konflikt për rajonin që prej vitit 1991, kur shembja e Bashkimit Sovjetik e la atë me një status të paqartë ligjor.
XS
SM
MD
LG