Ndërlidhjet

PARIS


Në Francë vazhduan protestat kundër djathtistit Zhan Mari Le Pen, i cili e përfundoi në vendin e dytë raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, pas presidentit aktual Zhak Shirak.
14 protestues u arrestuan dhe 13 policë u lënduan në trazirat e mbrëmshme.
Kryeministri socialist Lionel Zhospin paralajmëroi tërheqjen nga politika, pasi që u radhit i treti.
XS
SM
MD
LG