Ndërlidhjet

BRUKSEL


Komiteti Ekzekutiv i Kongresit Botëror ebrait thotë se vala e sulmeve anti-semite në Evropë tash është më e keqësuar që nga lufta e Dytë Botërore dhe ka kërkuar nga autoritetet evropiane mbrojtje më të mirë të ebrejve.
Nga mbledhja emergjente në Bruksel, zyrtarët e Komiteti kanë përmendur mbi 300 sulme kundër ebrejve dhe pasurisë së tyre në javët e fundit në vende sikurse Franca, Gjermania, Belgjika dhe Ukraina.
Liderët e Kongresit kanë vërejtur se rritja e sulmeve anti- ebreje ka koinciduar me shkallëzimin e konfliktit izraelito-palestinez.
XS
SM
MD
LG