Ndërlidhjet

LONDËR


Kryeministri britanik, Tony Blair citohet të ketë portretuar politikën e liderit të së djathtës ekstreme të Francës, Jean-Marie Le Pen si të “neveritëshme”, raciste dhe “mendjelehtë –nacionaliste”.
Këto vërejtje të kyreministri Balair në shtypin e Londrës janë disa nga komentet më të ashpra nga një lider evropian, që kur Le Pen përfundoi i dyti në rundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në Francë.
Tony Blair u ka bër thirrje liderëve evropianë të luftojnë politikat ekstreme të djatha- raciste dhe nacionaliste, në çdo nivel.
XS
SM
MD
LG