Ndërlidhjet

ASTANA


Në kuadrin e turneut vendeve të Azisë Qendrore ,sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Rumsfeld qëndroi gjatë ditës në Kazakistan e Turkmenistan e më parë vizitoi Kirgistanin kurse dje Afganistanin.
Rumsfeld i vlerësoi bisedimet në Kabul me liderët e Afganistanit shumë të suksesëshme, kurse kryeministri i përkohshëm, Hamid Karzai tha se kur ishte në Uashington, preidenti George Bush i kish thënë atij se Shtetet e Bashkuara do të të ushtrojmë armatën afagne dhe “ky premtim u bë realitet”. Sekretari Rumsfeld “rikonfirmoi” gjithashtu se Shtetet e Bashkuara do të trajnojnë armatën afgane, tha kryeministri Karzai.
XS
SM
MD
LG