Ndërlidhjet

ATHINË


Amnesty International, grup për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, u ka bër thirrje kufitarëve grekë të mbajnë ulur armët, pas disa raporteve se janë qëlluar me armë zjarri shqiptarë që kanë tentuar të hyjnë në Greqi si imigrantë ilegal.
Në letrën drejtuar kryeministrit Costas Simitis Amnesty thotë se shumica e mijëra imigrantëve ilegalë që kalojnë nga Shqipëria në Greqi çdo vit nuk janë kriminelë të rrezikshëm, por njerëz të shtyrë nga varfëria dhe papunësia dhe ta bëjë të sigurtë se kufitarët nuk do të shkrepin armët, veç se kur ballafaqohen me kërcënim me armë.
XS
SM
MD
LG