Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara, Rusia, Kombet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian janë dakorduar që të organizojnë kësaj vere konferencën ndërkombëtare për zgjidhje paqësore midis Izraelit dhe palestinezëve, njoftoi sekretari amerikan i shtetit, Colin Powell.
Powell i bëri thirrje liderit palestinez, Yasser Arafat, që të ndalojë dhunën anti-izraelite dhe të shkojë drejtë paqës me Izraelin.”Shpresojë se zoti Arafat do të kuptojë se nuk do të ketë shumë shansa tjera sikurse rasti që i jepet”, tha sekretari amerikan i shtetit.
Powell përsëriti vizionin e administratës amerikane për shtet të pavarur palestinez që do të jetonte pranë e pranë me Izraelin.
XS
SM
MD
LG