Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti i Shteteve të Bashkuar, George Bush shpreson se ai dhe presidenti i Rusisë, Vlladimir Putin do të nënshkruajnë marrëveshjen për reduktimin e armatimit strategjik bërthamor gjatë samitit në Moskë, pas tre javësh, tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Ari Fleicher.
Bush e dikskutoi më parë çështjen me ministrin e jashtëm rus, Igor Ivanov në Uashington.
Presidenti George Bush ka premtuar reduktimin e arsenaleve bërthamore amerikane nga 6000 në 1700 e ca koka bërthamore gjatë 10 vieteve, kurse Putin ka thënë se Rusia mundë të shkojë me reduktim deri në nivelin 1500 koka bërthamore.
XS
SM
MD
LG