Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Bisedimet treditëshe midis Irakut dhe Kombeve të Bashkuara kanë përfunduar me progres të pakët në drejtim të një marrëveshje për kthimin e inspektorëve ndërkomëtarë për armët në Irak, tha se sekretari i pëprgjithshëm i OKB-së, Kofi Annan, por shfaqi shpresën se zyrtarët e Bagdadit do të kthehen për një rundë të ri bisedimesh me “lajme të reja” brenda një muaji.
Annan tha se se gjatë bisedimeve tre ditëshe pala irakiane ka ngritur gjithashtu brengat lidhur me zonën e “fluturimeve të ndaluara” dhe kërcënimet e Shteteve të Bashkuara për rrënimin e regjimit të presidentit Saddam Hussein.
XS
SM
MD
LG