Ndërlidhjet

BOGOTA


Gjatë luftimeve të fundit në Kolumbi, që është prekur nga lufta civile, raportohet të jenë vrarë së paku 60 njerës dhe plagosur afro 100 të tjerë.
Shumica e viktimave kanë rënë nga një shpërthim në kishën e qytezës Bojaya, ku ishin futur shum civilë për të shpëtuar nga luftimet midis kryengritësve me orientime të majta dhe paramilitarëve të së djashtës ekstreme.
Për sulmin në kishë, autoritetet e Kolumbisë fajsojnë kryengritësit e FARC-ut, Forcave të Armatosura Revolucionare të Kolumbisë.
XS
SM
MD
LG