Ndërlidhjet

KABUL


Forcat britanike dhe ato kanadeze që kanë ndërmarrë dy operacione të veçanta në lindje të Afganistanit, thonë se kanë gjetur sasi të vogla armësh dhe municioni të fshehur, por jo edhe ndonjë luftëtar të mbetur al Kaidas apo taliban.
“Në Afganistanin jugor, forcat e koalicionit dhe ato afgane çarmatosën një rajon pro-taliban, al Kaidas, duke zbuluar armë e municion”, tha në Bagram kapiteni i marincave amerikanë, Steven O, Conor.
Trupat kanë zbuluar edhe disa bunkerë dhe shpella që kanë qenë pozicione të dikurshme të al Kaidasve, por nuk kanë patur kontakt të drejtëpërdrejtë me militantë ekstremistë.
XS
SM
MD
LG