Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara së shpejti do të tërhiqen nga marrëveshja që e themeloi Gjyqin Ndërkombëtar të Krimeve, tha sekretari i shtetit Colin Powell.
Gjyqi u themelua në vitin 1998 për të ndjekur penalisht gjenocidin, krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit.
Shtetet e Bashkuara janë kundër nga droja se ushtarët amerikanë dhe zyrtarët qeveritarë jasht vendit mund të jenë subjekt i ndjekjeve penale arbitrare.
XS
SM
MD
LG