Ndërlidhjet

ZAGREB


Autoritetet kroate do të kërkojnë nga kryeprokurorja e Gjykatës së Hagës, e cila fillon sot vizitën dy-ditëshe në këtë vend ballkaniak, që t’ua besojë gjykatave kroate juridiksionin për të gjitha gjykimet që kanë të bëjnë me krimet e luftës.
Karla del Ponte pritet të vizitojë disa varreza masive dhe lokalitete në rrethinën e Vukovarit, ku forcat serbe kryen krime gjatë luftës së viteve ‘91-‘95.
XS
SM
MD
LG