Ndërlidhjet

JERUSALEM


Izraeli e ka pezulluar operacionin e planifikuar ushtarak kundër militantëve palestinezë në Rripin e Gazës, në mes të thirrjeve për paqe nga liderët arabë dhe dhjetra mijë izraelitët.
Pezullimi u përcjell me demobilizimin e forcave rezervë të ushtrisë izrelite.
Në Sherm el-Sheikh në Egjipt, liderët e Egjiptit, Arabisë Saudite dhe Sirisë thanë se arabët janë të përcaktuar për paqe me Izraelin, në këmbim të tërheqjes së Izraelit nga territoret e okupuara.
XS
SM
MD
LG