Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti George Bush njoftoi dje se ai dhe homologu i tij rus, Vladimir Putin, do të nënshkruajnë në Moskë, javën e ardhshme, paktin për reduktimin e armatimeve strategjike bërthamore, akt ky që i jep fund trashëgimisë së Luftës së Ftohtë.
Sipas ujdisë, arsenalet përkatëse do të pakësohen me 2 të tretat, ndërsa Uashingtonit i lejohet që të magazinojë disa prej mbushjeve bërthamore. Në një koment në Moskë, Vladimir Putin tha se është i kënaqur me ujdinë e arritur.
XS
SM
MD
LG