Ndërlidhjet

NIKOZI


Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Kofi Anan, fillon sot një vizitë tre ditore në Qipro me qëllim të nxitjes së bisedimeve mbi bashkimin e ishullit të ndarë.
Ishulli kontrollohet ne jug nga grekët qipriotë dhe në veri nga turqit, të cilët e pushtuan një pjesë të ishullit më 1974.
Bisedimet e udhëhequra nga Kombet e Bashkuara për ribashkimin e ishullit, deri më tani kanë dështuar.
XS
SM
MD
LG