Ndërlidhjet

MOSKË


Zyrtarët e armatës ruse njoftojnë se mbrëmë 100 paqëruajtës rusë pran KFOR-it në Kosovë bashkë me pajisje janë nisur nga Leskovci me tren në drejtim të Rusisë dhe deri nga fundi i qershorit do të tërhiqen në këte linjë 1200 trupa me pajisjet.
Sipas vendimit të ministrisë ruse të Mbrojtjes, në Kosovë do të mbesin vetëm rreth 600 trupa, kur reduktimi do të kompletohet.

REJKJAVIK.
Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, George Robertson ka thënë në takimin e ministrave të Jashtëmj të 19 vendve anëtare se Aleanca duhet të zhvillojë aftësi të reja ushtarake për t,u marrë me kërcënime nga akterë jo-shtetërorë dhe me armët për zhdukje në masë.
Ministrat filluan bisedimet dy ditëshe në kryeqytetin e Islandës për shqyrtimin e planeve për zgjerimin e Aleancës gjatë samitit të nëntorit në Pragë si dhe hollësitë lidhur me Këshillin e ri NATO-Rusi.
XS
SM
MD
LG