Ndërlidhjet

LARNAKA


Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Kofi Annan arriiti në Qipro që të shqyrtojë bisedimet e ngecura lidhur me ri-bashkimin e ishullit.
Turqia është kërcënuar se do të aneksojë pjesën e okupuar veriore nëse Qipro i bashkohet Bashkimit Evropian para riunifikimit.
Bashkimi Evropian ka tërhequr vërejtjen se Turqia nuk e ka këte të drejtë dhe se aneksimi i veriut do të blokonte aspiratat e vetë Turqisë për hyrje në Bashkësi.
XS
SM
MD
LG