Ndërlidhjet

ANKARA


Presidentët e Turqisë, Rumanisë dhe Bullgarisë filluan samitin dy-ditësh në qytezën Cesme që të diskutojnë bashkëpunimin në Ballkan. Presidenti i Turqisë, Ahmet Necdet Sezer tha se ata do të diskutojnë se çfarë mundë të bëjnë vendet e tyre për t,u dhënë fund konflikteve etnike në Ballkan dhe të ndihmojnë rajonin “të zë vendin e merituar në Evropë”, siç e ka formuluar.
Të tre vendet janë kandidatë për anëtarësim në Bashkimin Evropian.
XS
SM
MD
LG