Ndërlidhjet

UASHINGTON


Skeretari amerikan i shtetit, Colin Powell, duke mbrojtur politikën e Shteteve të Bashkuara nga kritikat e evropianëve, ka akuzuar disa nga Evropa për nxitim që të gjejnë gabime në pozicionet amerikane dhe i ka hedhur poshtë akuzar për unilateralizëm amerikan.
Në disa intervista dhënë gazetave më të mëdha Evropiane, Powell ka thënë se ka qenë i habitur me reagimet e fjalimit të janarit të presidentit Bush, kur etiketoi Iranin, Irakun dhe Korenë Veriore si “bosht të së keqes”.
Powell ka thënë se që nga ai fjalim, Korea Veriore “dëshironë të bisedojë”, me Shtetet e bashkuara, kurse irakianët po përpiqen të pretendojnë se sillen më mirë, siç ka thënë sekretari amerikan i shtetit.
XS
SM
MD
LG