Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtëpia e Bardhë ka përshëndetur kalimin në Senatin e Shteteve të Bashkuara të ligjit që tumirë zgjerimin e NATO-s dhe ofrimin e asistencës prej 55 milionë dollarësh për shtatë vende që synojnë ti bashkohen Aleancës.
Në komunikatën e publikuar nga Shtëpia e Bardhë thuhet se votimi në Senat “tregoi mbështetje të fuqishme për zgjerimin e NATO-s”.
Vendet që do të marrin asistencën në fushën e sigurisë, Bullgaria, Estonia, Letonia, Lituania, Rumania, Sllovakia dhe Sllovenia, konsiderohen kandidatë kyresorë për pranimin në NATO në samitin e nëntorit në Pragë.
XS
SM
MD
LG