Ndërlidhjet

LONDËR


Britania do të jetë e izoluar dhe e paaftë të ushtrojë ndikim në Evropë, nëse nuk pranon të fusë në përdorim monedhën e përbashkët evropiane Euro.
Kështu ka deklaruar kryeministri britanik, Tony Blair, ndërsa ka bërë të ditur se Qeveria e tij ka përgatitur 5 prova ekonomike, të cilat do të vendosin kur Britania duhet të prnojë euron si monedhën e vet.
Parashikohet që Britania të mbajë në lidhje me këtë cështje, një referendum në qershorin e 2003. Nëse rezultatet do të jenë pozitive, euro do të jetë në qarkullim në Britani në 2005.
XS
SM
MD
LG