Ndërlidhjet

BAZA AJRORE BAGRAM/AFGANISTAN


Zëdhënësi i Armatës së Shteteve të Bashkuara, majori Bryan Hilferti u ka tërheur vëmendjen forcave të koalicionit në Afganistan se sulme nga bombardues vetëvrasës janë një mundësi.
Ndërkohë, komandanti i luftës së Afganistanit, gjenerali amerikan, Tommy Franks ka theksuar se qëllimi aftagjatë është formimi i armatës së bashkuar afgane, e cila mundë të sigurojë kufijtë e vendit dhe të parandalojë rimëkëmbjen e rrjetit terrorist al Kaida dhe milicisë talibane.
Ndërkaq, Dhoma e Përfaqësuesve të Kongresit të Shteteve të Bashkuara ka kaluar pakon e ndihmës katërvjeçare për Afganistanin prej një miliardë e treqind milionë dollarë.
XS
SM
MD
LG